Rimac unveils designs for its 200-million-euro campus in Croatia
The new headquarters will be completed by 2023
Столична община си партнира със Солун, Никозия, Тирана и Скопие по финансирания от ЕС проект АIRTHINGS
В края на 2019 г. Столична община пусна в действие 22 нови станции със сензори за измерване на замърсяването във въздуха в София. Показанията им могат да се следят в реално време на интернет платформата platform.airthings-project.com/. Станциите са монтирани в широк периметър на софийските квартали, но в центъра има само една - до Военна академия "Г.С. Раковски".
Инсталираните 22 сензорни станции са една от дейностите по пилотен проект АIRTHINGS, финансиран от Европейския съюз по Програма "Балкани – Средиземно море (2014 – 2020)". В него Столична община е водещ партньор с още четири града – Солун, Никозия, Тирана и Скопие.
22-те станции представляват съвкупност от измервателни сензори, които проследяват основни замърсители като ФПЧ10, ФПЧ2.5, азотен диоксид, серен диоксид, озон, въглероден окис, както и метеопараметри като температура, влажност и налягане. Сензорните станции позволяват бъдещо надграждане с допълнителни сензори (например за шумово замърсяване).
Измерванията от станциите в реално време се предават към облачна платформа за съхранение, визуализация и последващ анализ. Всеки може да провери актуалните показания на станциите и състоянието на различните замърсители, както и история на показанията от последните 14 дни.
Платформата ще трябва да работи поне 4 сезона, за да набере необходимите данни за изводи, по преценка на Столична община. До момента общината разчиташе главно на станциите на Изпълнителна агенция "Околна среда", които ще продължи да ползва.
Данните за качеството на атмосферния въздух на партниращите в проекта градове ще могат да се визуализират на същата платформа. По този начин ще се създаде мрежа от свързани градове за съвместно наблюдение на атмосферния въздух в региона, използвайки новаторски технологии. Впоследствие към платформата могат да бъдат присъединявани и допълнителни станции.
София е най-замърсената с Фини прахови частици (ФПЧ10) столица в Европа. По данни на СЗО около 9000 българи годишно умират от болести, свързани с лошото качество на въздуха. Европейската комисия е изчислила, че българската икономика губи почти три милиарда евро на година като непреки разходи за здравеопазване, свързани със замърсяването на въздуха.
Хроничното обезлюдяване на провинцията и произтичащите от това преселение на хора и презастрояване в столицата утежняват проблема. Ситуацията се влошава допълнително от географското местоположение на София в слабо проветрива долина, която продължително време задържа мръсния въздух като похлупак над града.
Столична община се опитва да се бори с проблема като насърчава гражданите да ползват обществения транспорт (с безплатни „зелени билети“ и буферни паркинги в дните с високо замърсяване на въздуха), мие улиците и булевардите и съветва домакинствата на твърдо гориво да преминат към алтернативни форми на отопление.
Използвайки европейски програми за финансиране, общината ще подмени безплатно старите печки на твърдо гориво на 20 000 домакинства в рамките на три години.
The new headquarters will be completed by 2023
Elisa Ferreira, Commissioner for Cohesion and Reforms
Train rides lasting less than two and a half hours will replace flights
Part of the larger Open Streets Plan
The new headquarters will be completed by 2023
Brașov and Sinaia signed a partnership with "Code for Romania"
Part of the larger Open Streets Plan
Increasing energy efficiency in local transportation, centralised heating and local household services
The government has announced five grant schemes to encourage the transition to emission-free mobility
Mediterranean way to a healthy growing-up
"Lucian Blaga" University in Sibiu to allow students to pay in cryptocurrency after an agreement with a local startup
The world-famous DJ will be honoured with a memorial
Europa Nostra proposes a Green Paper that details how to achieve that
Its motto is ‘beautiful, sustainable, together’
Let the EU Commission know about examples, ideas and even feelings regarding the future design of our lives
Interview with Simona Petkova, Policy Assistant at Unit C4 –Digital Education, Directorate-General Education, Youth, Sport and Culture, European Commission
An interview with the mayor of Lucena in Spain
Interview with the Mayor of Courcelles, Belgium