image
1

Education from A to #, Source: Krasimir Svrakov / Kmeta.bg

Габриел: Технологиите не променят нищо, ако не са в ръцете на подготвени кадри

Габриел: Технологиите не променят нищо, ако не са в ръцете на подготвени кадри

Вижте акцентите от конференцията „Образование от А до #", с участието на Комисар Мария Габриел и кмета на София

В новия си програмен период Европейският съюз е предвидил повече средства за образование и младеж. Технологиите сами по себе си не променят нищо, но в ръцете на подготвени учители могат да преобразят учебния процес. Това каза еврокомисарят по иновации, образование и младеж Мария Габриел, цитирана от портала Economic.bg по време на конференцията „Образование от А до #. Иновативното училище“, която се провежда днес в София.

ЕК в подкрепа на иновативното преподаване

Финансов ресурс за образование и иновации, включително за дигитални умения, е предвиден дори в спасителния пакет за коронакризата, който ЕК представи през май, беше припомнено по време на конференцията. Средства ще са налични и по програмите „Хоризонт Европа“ и тази за дигитализация.

Сега предизвикателството е как да се насочат финансовите ресурси там, където има истинска нужда и ще донесат ефект. Един от акцентите ще са учителите, подчерта еврокомисарят, която се включи дистанционно от Брюксел. Габриел коментира, че се мисли за европейска академия за учители в рамките на „Еразъм +“, като целта е да работи по-усилено в посока на иновативното преподаване.

Успешна обмяна на опит между европейските общности

Обръщайки внимание, че кризата с корона вируса е тласнала образователните институции в цяла Европа към дигитализация, Мария Габриел, подчерта нуждата от ускоряване на процеса и повишаване на цифровите умения, осигуряване на равен достъп до образование и адаптиране на съдържанието. Според нея общностите са се справили добре с обмена на опит и това е едно от нещата, които ЕК ще продължи да подкрепя.

Въпросът, според Габриел, е как да направим така, че слабите страни да се превърнат в наши възможности. Тя отбеляза, че във фокуса на ЕС остават учениците, а на учителите ще се обръща още по-голямо внимание.

Под егидата на Габриел в момента е задействан Планът за действие в областта на цифровото образование на ЕС, който Комисията ще представи през септември, след провеждане на обществени консултации. Комисар Габриел също обяви намерението си да стартира кампания „Творци в училище“, насочена към младите хора.

Опитът на София

На конференцията присъства и кметът на София Йорданка Фандъкова, която също постави акцента върху младите хора. Според нея възможности и цели, които от години са били поставяни пред образованието, са започнали бързо да се реализират, благодарение на дигиталните технологии. За нея е ясна посоката на развитие на средното образование.

Фандъкова също посочи, че 50% от детските градини в София са успели да реализират онлайн занимания за децата, а 20% от мрежата на иновативните училища в страна се намират в София.

Боян Томов, медиен експерт и основател на TheMayor.EU – европейският портал за градове и граждани, който откри конференцията, напомни, че именно  пред градоначалниците стои предизвикателството да се справят наесен отново с динамична и непредвидима ситуация с образованието. Той подчерта необходимостта и бизнесът да се включи в подкрепа на дигиталното образование.

Конференцията „Образование от А до #“ е организирана от Economic.bg, Новините на NOVA, Dir.bg и Kmeta.bg. Тя се провежда на открито в София Тех парк при ограничен достъп, поради епидемичната обстановка.

Newsletter

Back

Growing City

All

Smart City

All

Green City

All

Social City

All

New European Bauhaus

All

Interviews

All

ECP 2021 Winner TheMayorEU

Latest