This is how Amsterdam helps drivers adapt to new 30 km/h limits
The traffic authorities tap into some psychology hacks to train road users for the new reality
Intervju s Damir Mandić, gradonačelnik Karlovca
Gradonačelnik Damir Mandić rođen je 1973. godine u Stuttgartu. Završio je Filozofsko teološki studij na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu s posebnim naglaskom na temama gospodarskog razvoja, socijalne pravde, rada, obitelji, društvenih vrijednosti i zakonodavstva, ekološkoj krizi i njenim aspektima na gospodarskom i društvenom području. Od 2006. godine bio je ravnatelj Gimnazije Karlovac. Osam godina je bio vijećnik u Gradskom vijeću Grada Karlovca, a od 2014. godine predsjednik Gradskog vijeća Grada Karlovca gdje je aktivno sudjelovao u kreiranju gradskih politika i programa u nadležnosti gradske uprave i Gradskog vijeća. U svom javno političkom radu teži promoviranju odgovornosti prema svim građanima. Oženjen je i otac trojice sinova.
Karlovac je idealan renesansni grad i istodobno šesterokutna bastionska tvrđava, prava rijetkost u cijeloj Europi. Gospodine Mandić, molim vas, ispričajte više o prednostima grada.
Smješten u središnjoj Hrvatskoj na dodiru nizinske i gorske Hrvatske te Pokupja i Korduna, Karlovac je uokviren rijekama Kupom, Koranom, Dobrom i Mrežnicom. S obzirom na to da se nalazi u najužem dijelu Hrvatske, svega 50-ak kilometara udaljen od Slovenije i Bosne i Hercegovine, Karlovac ima važno prometno i gospodarsko značenje. Grad Karlovac jedan je od rijetkih gradova koji zna točan datum svog nastanka, 13. srpnja 1579. godine, a dobio je ime po svom osnivaču nadvojvodi Karlu Habsburškom. To je ujedno početak gradnje karlovačke krajišne vojne utvrde zbog protuturske obrane. Svake godine 13. srpnja slavi se Dan grada Karlovca koji je upriličen rođendanskim balom na Trgu bana Josipa Jelačića te svečanom sjednicom Gradskog vijeća i dodjelom javnih priznanja. Zaštitnik grada je sveti Josip čiji se blagdan slavi 19. ožujka, a središnja svečanost održava se u crkvi sv. Josipa na Dubovcu – nacionalnom svetištu. Prvu gradsku upravu Karlovac je dobio 1778. godine, a 1781. godine car Josip II dao mu je Povelju slobodnog kraljevskog grada. Karlovac je primjer grada zasnovanog prema vodećim graditeljskim zamislima svog vremena; renesansni, geometrijski pravilan lik šesterokrake zvijezde. Po obodu tvrđave je, prema urbanom rješenju sa 19. na 20. stoljeće odlučeno podići gradske palače, urediti parkove i perivoje. Tako je Karlovac tada postao i do danas očuvan kao idealni renesansni grad i istovremeno heksagonalna bastionska tvrđava s pravokutnim rasterom ulica. Upravo takvim izgledom Karlovac je rijedak u Europi.
Od svog osnutka do danas Karlovac se uvijek razvijao usmjeren cestama što povezuju Europu s jadranskim lukama. Tomu svjedoče i povijesne ceste Karolina, Jozefina i Lujzijana koje su omogućile Karlovcu u prošlosti, ali i danas da postane važno trgovačko odnosno prometno središte. Od Zagreba, glavnog grada Hrvatske, udaljen manje od 50 km, a od glavne hrvatske luke Rijeke 90-ak kilometara. Vrlo povoljan geoprometni položaj o gradu Karlovcu govore i udaljenosti do glavnih gradova šire regije. Ljubljanu i Karlovac povezuje 104 km zračne udaljenosti, do Sarajeva udaljenost iznosi 386 km, a od Budimpešte oko 400 km. Vrlo blizu nalazi se i glavni grad Austrije, Beč na udaljenosti od samo 410 km.
Karlovac je građen i osmišljen po mjeri čovjeka: u zelenim dolinama četiriju rijeka, ispod Starog grada Dubovac, u stoljetnim perivojima i promenadama, biciklističkim stazama, u tradiciji kulture, športa, obrtništva i trgovine. Neminovno, Karlovac je s takvim parametrima europska formula za ugodno življenje i poslovno ulaganje. Karlovac je jedinstven u poslovnim i razvojnim mogućnostima. Položajem na raskrižju najvažnijih hrvatskih i europskih autocesta i velikom blizinom dvjema susjednim državama, Sloveniji i Bosni i Hercegovini, Karlovac ima veliki potencijal. Uz prometna čvorišta na rubu grada položene su poslovne zone, a istovremeno gradska jezgra ostala je sačuvana za ulaganja u čitavu lepezu turističko uslužnih, stambenih i sportsko rekreacijskih mogućnosti razvoja.
Kao što ste već spomenuli, Karlovac je jedan od rijetkih gradova koji znaju točan datum nastanka. Recite više o zanimljivoj tradiciji koja se slavi svake godine 13. srpnja.
Svake godine 13. srpnja Karlovčani zaplešu u čast svome gradu, tradicionalni rođendasnki bal i to u srcu karlovačke zvijezde na Trgu bana Jelačića. Proslava rođendana Karlovca iz godine u godine obiluje sadržajem te postaje prava turistička manifestacija. Tri tjedna Karlovčani i njegovi posjetitelji uživaju u kulturnom, zabavnom, edukativnom programu, koji zajedničkim snagama osmišljavaju brojni kreativci koje naš grad ima. U cilju turističke promocije Karlovca, njegovog lakšeg pronalaska na turističkoj karti Hrvatske i svijeta, dugogodišnja manifestacija Dana grada, ove godine osvanula je u novom ruhu – ZVJEZDANO LJETO. Krilatica ovogodišnje manifestacija je 440 sati za 440 godina. Šest krakova na ZVIJEZDI predstavlja i šest tematskih grupa - koncerti, izložbe, festivali, eventi, sport i susreti, kojima će se obilježiti 440 godina Karlovca.
Grad Karlovac uspostavio je i održava prijateljske odnose s mnogim gradovima, ne samo u Hrvatskoj nego iu drugim državama. Koje su to?
Grad Karlovac njeguje prijateljske odnose s drugim gradovima u cilju bolje i kvalitetnije političke i gospodarske suradnje. Tako je Grad Karlovac grad prijatelj s Gradom Alessandriom u Italiji, s Gradom Vukovarom, s Kansas City-em u SAD-u, s Budimpeštom – VII Erzsebetvaros.
Hrvatska je članica EU tek 6 godina, ali Karlovac je već uspio provesti niz europskih projekata koji doprinose razvoju grada. Kako se Karlovac promijenio u tom razdoblju?
Pomoću EU fondova Karlovac je uspio realizirati neke od projekata koje su znatno poboljšale gospodarske i socijalne paramtere grada te svakako pozitivno utjecale na kvalitetu svakodnevnog života. U financijskoj perspektivi 2014. - 2020. Grad Karlovac je proveo 43 projekta iz različitih programa Europske unije ukupne vrijednosti 81.048.579,38 kn. Trenutno u provedbi ima 42 projekta ukupne vrijednosti 144.878.732,76 kn: sveukupno 85 projekata ukupne vrijednosti 225.927.312,14 kn od 2014.-2019. godine.
Podijelite druge dobre prakse iz djelokruga rada Grada Karlovca. Kako ih financirati?
Proračun Grada Karlovca najvažniji je financijsko-planski dokument bez kojeg Grad ne bi uopće mogao funkcionirati. Zakonom o lokalnoj samoupravi propisane su nadležnosti jedinice lokalne samouprave odnosno velikog grada poput Karlovca. Ukupni proračun u 2019. godini veći je u odnosu na proračun za 2018. godine za oko 62 mil.kuna ili za 22%. Takav značajan rast prihoda temelji se uglavnom na znatno većim prihodima iz EU fondova za brojne projekte, te sufinanciranju projekata od strane različitih ministarstvava. Iznos gradskog proračuna od 343,9 milijuna kuna čini se impresivnim i velikim iznosom novca i moglo bi se zaključiti da se s tim iznosom svake godine mogu realizirati brojni i veliki zahvati u Karlovcu kako bi se unaprijedila kvaliteta života građana.
Što mislite o jedinstvenoj platformi za europske općine i njezinom glavnom cilju da bolje informira europske građane o tome što se događa u Europskoj uniji? Kako portal može biti koristan Karlovcu?
Svaka platforma pomoću koje građani dobivaju korisne, točne informacije je poželjna. Veseli nas mogućnost da naš rad i nastojanja možemo predstaviti i ostalim gradovima Europe, ali i dobrim primjerima poboljšati rad Grada Karlovca u cilju kvalitetnijeg života građana.
Više o Karlovcu saznajte ovdje
The traffic authorities tap into some psychology hacks to train road users for the new reality
Benoît Payan has an idea to reorganize the work of the city administration
A large-scale urban redevelopment project seeks to inject some life into the district by creating, among other things, housing units
Despite the small scale of an SMR, it won’t be cheap to build, and it could become a reality only in the next decade
The same goes for 5G coverage but that complete rate will be achieved already in 2025
The tool builds upon the already available web version of the map
The traffic authorities tap into some psychology hacks to train road users for the new reality
Despite the small scale of an SMR, it won’t be cheap to build, and it could become a reality only in the next decade
Silesia is known as the industrial heart of the country, but its regional government wants to engender a new awareness among the youngest
Bremerhaven is worried about the spreading of infections through this seemingly innocent act of compassion
Silesia is known as the industrial heart of the country, but its regional government wants to engender a new awareness among the youngest
Plus, you might have to book a spot in advance to view the famous attraction
Urban dwellers across the EU are having a say in making their surroundings friendlier to people and the environment.
Forests in the EU can help green the European construction industry and bolster a continent-wide push for architectural improvements.
Apply by 10 November and do your part for the transformation of European public spaces
An interview with the Mayor of a Polish city that seeks to reinvent itself
An interview with the newly elected ICLEI President and Mayor of Malmö
A conversation with the Mayor of Lisbon about the spirit and dimensions of innovation present in the Portuguese capital