Thessaloniki gets ready for its metro launch in November
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
Кметът на Община Русе иска в града да се диша леко и да се живее по-добре
Пенчо Милков е роден през 1978 г. Завършил е Юридическия факултет на Русенския университет. От 2013 г. е доктор по право.
От 2011 г. до 2017 г. е общински съветник в ОС Русе. През 2017 г. става магистър по национална сигурност и отбрана във Военната академия „Г. С. Раковски“ в София. На парламентарните избори същата година Пенчо Милков е избран за народен представител.
На 3 ноември 2019 г., Пенчо Милков е избран за кмет на Община Русе.
Русе е най-големият български град по поречието на река Дунав и петият по големина в страната. Снимка: Община Русе
Русе е уникално красив град и въобще не се боя да изливам емоциите си, когато говоря за него.
Градът ни съчетава онова бароково превъзходство, на което всички се възхищават, със свободата и силата на великата река. Винаги ми е давал самочувствието на европеец, което ние, русенци, получаваме като наследство поколения наред. Както и порив да действам, да надграждам. Просто Русе задължава. Така уча и децата си.
Ще споделя, че трудно се сбогувах с десетки приятели и познати, които напускаха родния ни град в търсене на по-добър живот. Не понасях да го виждам изоставен и икономически догонващ. И пожелах не просто да остана, но да участвам в неговата промяна.
Това си мислех и когато поех символичния му ключ преди няколко месеца. Тогава обещах, че Русе отново ще бъде северната столица на България – защото такъв е бил и това му отива.
Първата и най-голяма грижа бяха хората, които загубиха работата си и се грижат за своите деца, както и тези, които останаха сами в кризата. За младите семейства, които трудно се изхранваха, организирахме съвместна кампания с БЧК, която да им осигури хранителни запаси за известно време. Топъл обяд до домовете на самотните и възрастни хора разнасят нашите служители и до днес.
От друга страна съм убеден, че ниската заболеваемост в Русе се дължи на непрекъснатата дезинфекция на градските пространства. Както в центъра, така и в кварталите се дезинфекцира непрекъснато, включително и в обществените сгради.
Погрижихме се и за това всеки да е снабден с необходимите предпазни средства. Община Русе дари маски на хората на първа линия, но получи и голяма подкрепа от местните фирми – шивашки, супермаркети и производители, за което сме безкрайно благодарни.
Постарахме се и да помогнем на бизнеса. След обявяването на извънредното положение взехме решението търговците да могат да възстановят заплатеното от тях тротоарно право. Освободихме от наеми на общински имоти повече от 100 фирми, с 20% намалихме наема на търговците на пазарите.
Удължихме до 30 юни срока, в който фирми и граждани могат да платят такса за битови отпадъци с отстъпка. Същият е и срокът за ползване на отстъпката за данъка върху недвижимите имоти и данъка върху превозните средства.
Макар и в условията на извънредно положение, вярвам че русенци успяха да усетят духа на празника. Тази година предвид изолацията решихме да създадем нещо, от което отдавна всички имаха нужда. Канал „Култура Русе/Ruse Cilture“ в световната мрежа YouTube събира богатството на целия културен живот на града ни – от концерти и фестивали до театрални постановки, художествени и музейни изложби.
Изключително съм горд с направеното до момента, а и русенци откликнаха с голям интерес и възторг. Благодарение на този канал Русе и неговата култура са в ръцете на всеки един от нас и имаме възможност да съпреживяваме отново и отново събития, които са се случили в нашия град.
Още в първите дни при влизането ми в Общината заявих категорично, че всички започнати проекти ще бъдат завършени и то в срок. Много е важно за нас да не изоставаме, да приключим с инфраструктурните проекти, за да могат русенци да се чувстват добре в града си. Освен това не можем да си позволим да загубим никакви средства, което би се случило при евентуално неизпълнение.
На финала сме на проектите за кея и крайбрежната зона в Русе. Кеят скоро ще бъде предаден на концесионера, а до няколко седмици приключваме и дейностите по пространствата около кейовата стена. В момента се засаждат различни дървесни видове и храсти, поставят се градинските елементи, монтират се осветителни тела, пейки – всички онези дребни детайли, които ще направят мястото предпочитано за разходка на русенци и гостите на града.
Предстои поставянето на две стационарни мониторингови станции за контрол на въздуха в Русе. Те ще допълнят сегашните две – в централната градска част и мобилната на бул. „България“ и ще разширят базата данни от пунктове за постоянно наблюдение на Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС), както и системата от мобилни станции.
На среща с министъра на околната среда и водите обсъдихме подмяната на мобилната станция с нова, която да има възможност да предоставя данни в реално време и да бъде включена в информационната система за мониторинг на въздуха на Община Русе.
В изпълнение на Интегриран проект по програма LIFE „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух“ предстои поставянето на още две стационарни мониторингови станции. Започва и подмяната на отоплителни уреди на твърдо гориво с такива, щадящи околната среда.
Ще изградим и поддържаме масивни зелени системи – паркови зони върху общински терени в крайните квартали, целенасочено ще засаждаме нови дървета на територията на цялата Община. Редовно почистваме улиците и площадите като мярка срещу замърсяването на въздуха с фини прахови частици.
Работим и за изграждането на инсталация за разделно събрани биоотпадъци и тяхното последващо третиране.
Град-градина – такъв, какъвто е бил замислен. Искам да го върнем на картата сред другите големи европейски градове по поречието на р. Дунав.
Всеки ден отивам на работа с мисълта, че Русе трябва да привлича хората да остават тук, да се трудят и да живеят добре, а не да ги изпраща. Имаме стратегическо местоположение и международно значение.
Били сме първи в много отношения и пак ще бъдем. Предстои ни въвеждане на нови технологии в управлението за връзка на институциите с граждани и фирми и да се постигне ново ниво на сигурност и спокойствие в града.
Ще се подобри градската среда в Русе, включително между блоковете, по улици и тротоари, в парковете. Ключовата дума за мен е „качество“. Ще следя за него и ще го налагам, защото русенци се радват на проектите, но са гневни на некачественото и бавно изпълнение.
А с новата програма за качеството на атмосферния въздух в Русе за периода 2021 – 2026 г. с активни действия и прозрачна политика с участието на гражданите вярвам, че ще се справим и със сериозните грижи, които мъчат града ни от десетилетия. Целта е да се намалят нивата на замърсителите и да достигнем утвърдените норми за качество на въздуха.
Знам, че когато местната власт е настойчива и единна с гражданите, нещата се случват. Ключовият момент е да накараш и държавата да заработи. Искам в Русе да се диша леко и да се живее по-добре.
За да научите повече за Русе, вижте профила на общината.
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
Now you can get your wine in Talence by paying directly in Bitcoin
That’s because the state has to spend money on updating the railway infrastructure rather than subsidizing the cost of the popular pass
Rethinking renewable energy sources for the urban landscape
The examples, compiled by Beyond Fossil Fuels, can inform and inspire communities and entrepreneurs that still feel trepidation at the prospect of energy transition
Now you can get your wine in Talence by paying directly in Bitcoin
The 10th European Conference on Sustainable Cities and Towns (ESCT) sets the stage for stronger cooperation between the EU, national and local level to fast track Europe's transition to climate neutrality.
At least, that’s the promise made by the mayor of Paris, Anne Hidalgo
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
At least, that’s the promise made by the mayor of Paris, Anne Hidalgo
Hostal de Pinós is located in the geographical centre of the autonomous region
Despite its church-y name, the district has long been known as the hangout spot for the artsy crowds
Urban dwellers across the EU are having a say in making their surroundings friendlier to people and the environment.
Forests in the EU can help green the European construction industry and bolster a continent-wide push for architectural improvements.
Apply by 10 November and do your part for the transformation of European public spaces
An interview with the Mayor of a Polish city that seeks to reinvent itself
An interview with the newly elected ICLEI President and Mayor of Malmö
A conversation with the Mayor of Lisbon about the spirit and dimensions of innovation present in the Portuguese capital