This is how Amsterdam helps drivers adapt to new 30 km/h limits
The traffic authorities tap into some psychology hacks to train road users for the new reality
Мярката ще помогне на България да постигне целите си по отношение на енергийната ефективност и ще допринесе за намаляване на емисиите на CO2
Завършването на дългоочакваната централа в София, която ще произвежда комбинирано електроенергия и топлинна енергия от негодни за рециклиране битови отпадъци, вече изглежда близко, след като Европейската комисия одобри плановете на българската държава да подпомогне изграждането и експлоатацията на завода.
Обявената вчера подкрепа ще се състои от две отделни мерки: пряка безвъзмездна помощ в размер на приблизително 90,8 милиона евро (около 177,6 милиона лева), финансирана от структурните фондове на ЕС, управлявани от България и заем, отпуснат от Столична община на „Топлофикация“ ЕАД с преференциална лихва, възлизащ на приблизително 3 милиона евро (около 5,8 милиона лева).
Комисията установи, че мярката за подкрепа отговаря на правилата на ЕС за държавната помощ и изпълнява критериите на Директивата за енергийната ефективност и на Директивата за отпадъците. Комбинираното производство на електроенергия и топлинна енергия от новата инсталация ще позволи икономия на 46,5 % първична енергия в сравнение с разделното производство на електроенергия и топлинна енергия.
„Мярката за подкрепа ще помогне на България да постигне целите си по отношение на енергийната ефективност и ще допринесе за намаляване на емисиите на CO2 в съответствие с целите на ЕС в областта на околната среда, без да се нарушава ненужно конкуренцията,“ заяви Комисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестегер, цитирана от пресслужбата на ЕК.
Изграждането и експлоатацията на високоефективната централа за комбинирано производство на енергия е третият етап от дългогодишния проект в областта на околната среда, финансиран от структурните фондове на ЕС (ЕСИФ/ЕФРР) за подобряване на третирането на отпадъците в Софийска област, България.
Първата фаза, завършена през 2014 г., включваше изграждането на ново депо, ново анаеробно разлагане с енергопроизводство и инсталация за компостиране и други малки компоненти на проекта. Втората фаза, завършена през 2015 г., включваше подобряване на рециклирането и създаване на съоръжение за механично биологично третиране, което произвежда негодни за рециклиране битови отпадъци като основен продукт, както и вторични материали за рециклиране.
След завършването й централата ще произвежда топлинна енергия и електричество с мощност приблизително 55 мегавата (MW) за топлинната енергия и 19 MW за електроенергията. За гориво ще бъдат използвани около 180 000 тона негодни за рециклиране битови отпадъци годишно. Инсталацията, която ще бъде изградена от общинското дружество „Топлофикация“ ЕАД, ще бъде свързана с топлофикационната мрежа на София. Изграждането ще приключи до края на 2023 г.
The traffic authorities tap into some psychology hacks to train road users for the new reality
Benoît Payan has an idea to reorganize the work of the city administration
A large-scale urban redevelopment project seeks to inject some life into the district by creating, among other things, housing units
Despite the small scale of an SMR, it won’t be cheap to build, and it could become a reality only in the next decade
The same goes for 5G coverage but that complete rate will be achieved already in 2025
The tool builds upon the already available web version of the map
The traffic authorities tap into some psychology hacks to train road users for the new reality
Despite the small scale of an SMR, it won’t be cheap to build, and it could become a reality only in the next decade
Silesia is known as the industrial heart of the country, but its regional government wants to engender a new awareness among the youngest
Bremerhaven is worried about the spreading of infections through this seemingly innocent act of compassion
Silesia is known as the industrial heart of the country, but its regional government wants to engender a new awareness among the youngest
Plus, you might have to book a spot in advance to view the famous attraction
Urban dwellers across the EU are having a say in making their surroundings friendlier to people and the environment.
Forests in the EU can help green the European construction industry and bolster a continent-wide push for architectural improvements.
Apply by 10 November and do your part for the transformation of European public spaces
An interview with the Mayor of a Polish city that seeks to reinvent itself
An interview with the newly elected ICLEI President and Mayor of Malmö
A conversation with the Mayor of Lisbon about the spirit and dimensions of innovation present in the Portuguese capital