image
1

Scenes from training in the New Bulgarian University, Source: TheMayor.EU

Първото студентско обучение на Read Twice се фокусира върху дезинформацията и човешките права

Първото студентско обучение на Read Twice се фокусира върху дезинформацията и човешките права

„Правото на информация и свободата на словото: Дезинформацията в ерата на цифровите медии“ се проведе на 18 април в НБУ

На 18 април като част от проекта Read Twice се проведе първото от серия образователни обучения в София, България. Озаглавено „Правото на информация и свободата на словото“, събитието беше насочено към изграждането на умения за медийна грамотност и техники за борба с дезинформацията у студентите. Организатор беше Сдружение "Евро Адванс", а домакин - Департамент "Политически науки" на НБУ.

Обучението беше отворено за студенти от всички направления. То се фокусира върху споделянето на опита на младите медийни професионалисти, участвали в тренинги за изграждане на капацитет по проекта Read Twice в Берлин и Порто, водени от експерти на Alliance4Europe, университета LUSOFONA, Der Spiegel, Publico, Deutsche Welle, и други.

Споделяне на опит

Read Twice е проект, финансиран от програмата C.E.R.V. (Граждани, равенство, права и ценности) на ЕС. Проектът цели да противодейства на дезинформацията и да ограничи разпространението на фалшиви новини чрез подобряване на уменията на гражданите да оценяват критично информацията, да идентифицират порочното и вредно медийно съдържание и да правят разлика между факти и мнения, като по този начин се подобри тяхната обща медийна грамотност.

През март, проектът обучи 30 млади медийни професионалисти от България, Румъния и Хърватия, три държави, които се нареждат сред последните според Индекса за медийна грамотност за 2021 г., публикуван от Фондация „Отворено общество“.

Обучението

Обучението в Нов български университет се фокусира върху аспекта на човешките права в проблема с дезинформацията, тъй като правото на истина и свободата на словото и информацията са в основата на едно демократично общество. Следователно, ограничаването на тези права намалява силата на всяка демокрация, мнение, подкрепено от Жозеф Борел, върховен представител на ЕС по Външните работи и политиката на сигурност.

Освен правата на човека, обучителите се фокусираха и върху цифровия аспект на информацията, както и върху новите предизвикателства, които носят инструментите, базирани на изкуствен интелект. Като контрапункт, те също така демонстрираха нови цифрови техники за проверка на факти като CrowdTangle, InVid и Public Editor.

Обучението представи широк спектър от теми, свързани с проблема, от ролята на човешките емоции и манипулацията в разпространението на фалшиви новини до класическите журналистически методи за проверка на фактите. Освен това, бяха представени и методи за различаване на изображения, генерирани от изкуствен интелект.

Сред лекторите бяха Йоанна Ненчева, ръководител на Клуба по политически науки и студент в НБУ, Теодора Стаменова, член на Консултативния съвет по младежките въпроси на Столична община и студент в УНСС, Ванина Нинова, изследовател в Център за бежански, миграционни и етнически изследвания CERMES и студент в НБУ, Роберта Колева, антрополог и журналист на свободна практика, алумни на НБУ, Валентин Александров и Мила Симеонова, студенти в Софийския университет и Енея Георгиева, редактор във Forbes България.

Newsletter

Back

Growing City

All

Smart City

All

Green City

All

Social City

All

New European Bauhaus

All

Interviews

All

ECP 2021 Winner TheMayorEU

Latest